امیدوارم ویژگی‌های ممتاز زنان کُرد در سریال نون خ بیشتر مورد توجه قرار گیرد | فراتاب
کد خبر: 11363
تاریخ انتشار: 31 اردیبهشت 1399 - 21:47
دکتر قادری رئیس هیات مدیره مرکر گفتمان صلح برای همه:

فراتاب: دکتر محمد رئوف قادری مدیرعامل نمایشگاه بین المللی شهرآفتاب و رئیس هیات مدیره مرکز گفتمان صلح، یکی از میزبانان نشست این مرکز در مراسم تجلیل از عوامل ساخت سریال نون خ بود. وی در سخنرانی ضمن خسته نباشید گفتن به دست اندرکاران این سریال، آن را سریالی موفق دانست و ابراز امیدواری کرد در فصلهای جدید از کاستی های آن نیز کاسته شود. متن کامل سخنرانی وی در ادامه خواهد آمد:

گرامی می‌دارم حضور شما سروران گرامی، نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی، فرهیختگان حوزه هنر و هنرمندان تئاتر، سینما و سریال، مدیران، تهیه کنندگان، مجریان و بالاخص هنرمندان و بازیگران سریال «نون خ» 
هرجا سخن از هنر و زیبایی است توجه آدمی به آن جلب می‌شود، هنر یکی از عناصر مؤثر در زندگی انسان است و همواره به عنوان انعکاسی از توانایی‌های فکری و اجرایی دست بشر منعکس شده و با زندگی انسان‌ها و انسانیت گره خورده است.
فرهنگ هر جامعه‌ای بیانگر هویت آن جامعه است و اگر با ابزار هنر آمیخته شود تأثیرگذاری بیشتر و نفوذ بهتری در بین مردم خواهد داشت.
آمیختگی هنر و فرهنگ کُردستان یعنی (مناطق کُردنشین) در دامن تمدن ایرانی از مباحث بسیار مهمی است که بدون فهم آن، فرهنگ ایرانی توصیف ناپذیر و ناشناخته می شود.
نقش هنر "البته هنر متعهد" در بیان کردن و به تصویر کشیدن فرهنگ و تمدن هر جامعه‌ای در قالب نقاشی، صنایع دستی، آثار خطی و نوشتاری، تئاتر، سریال، فیلم چه به صورت جدی و چه به صورت طنز، نقشی بسیار تأثیرگذار در جامعه داشته و معمولاً، فرهنگ و تمدنی ماندگار و جاودانه می‌شود که دارای افرادی هنرمند، فعال و خلاق باشد و آثار ارزشمند فرهنگی را از خود به جای بگذارد.
هنر متعهد در به تصویر کشیدن تمدن جامعه و آثار ارزشمند آن، خیانت نمی‌کند، دروغ نمی‌گوید، تقلب نمی‌کند و برای معرفی و اشتهار خود، فرهنگ آن جامعه را لگدمال نخواهد کرد، بلکه با خلق آثاری ماندگار و جاودانه به غنای فرهنگی و آثار تمدنی آن می‌افزاید.
امروز بنام مرکز بین‌المللی گفتمان صلح برای همه در محضر شما فرهیختگان و نام آوران ایرانی و کُرد و در یک کلام اربابان هنر گرد هم آمده‌ایم تا پاس بداریم تلاش جمعی از هنرمندان و دست اندرکاران سریال «نون خ» را که با خلق اثری ماندگار مدتی هر چند کوتاه مهمان مردم ایران بودند و ضمن تابو شکنی توانستند بخشی از آثار فرهنگی یکی از اقوام ایرانی و پتانسیل‌های گردشگری بخشی از مناطق کردنشین ایران یعنی کرمانشاه را به تصویر بکشند. 
هرچند خلق این اثر خالی از اشکال و نقد نمی‌باشد، اما انصاف اقتضا می‌کند که به پاس تلاش شبانه‌روزی این عزیزان به آنان خسته نباشید و دست مریزاد بگوییم و از آنان بخواهیم در تداوم این زنجیره و سلسله سریال «نون خ» همچنان مهمان مردم ایران باشند و در معرفی فرهنگ و تمدن مردمان و دیار همیشه زیبای کُردستان بر عزم و اراده خود استوار باشند و در ادامه این راه انتظار داریم از نجابت، خصوصا وقار و نجابت زنان کُرد، شجاعت، سخاوت، مهمان نوازی، مرزداری و ایثار مردمان این دیار در دفاع از کیان ملت و مهین بیشتر بگویند تا همگان باورشان شود که هیچکس از کُردها ایرانی‌تر نیست.
«زندگی زیباست ای زیباپسند که ‌زیبا اندیشان‌ به ‌زیبایی‌ رسند 

«محمدرئوف قادری»
'رئیس هیات مدیره مرکز گفتمان صلح برای همه

بازنشر این مطلب با ذکر منبع فراتاب بلامانع است

نظرات
آخرین اخبار