دیدار اعضای مرکز گفتمان صلح برای همه با مراکز فعال صلح در پاریس | فراتاب
کد خبر: 11139
تاریخ انتشار: 7 آذر 1398 - 00:20

به گزارش فراتاب گروهی از اساتید، پژوهشگران و نویسندگان مرکز گفتمان صلح برای همه به دعوت چند مرکز پژوهشی –تحقیقی فرانسوی فعال در زمینه صلح روزهای سوم تا ششم آذرماه در شهر پاریس حضور پیدا کردند تا در یک سفر علمی، علاوه بر بازدید از برخی نمایشگاه ها و مراکز تخصصی فعال فرانسوی در زمینه صلح، به هم اندیشی و تبادل نظر با همتایان فرانسوی و بین المللی خود دست زنند.

دکتر حمید حشمدار مدیرعامل مرکز گفتمان صلح برای همه مدیریت این سفر را بر عهده داشت و علاوه بر وی اساتید چندی از مراکز مختلف علمی و دانشگاهی و نیز برخی از نهادهای مردم نهاد با محوریت مرکز گفتمان صلح وی را در این سفر همراهی کردند.

دیدار از مرکز آکادمی مطالعات ژئوپلتیک پاریس از جمله برنامه های گروه ایرانی بود. در این دیدار پروفسور علی راستبین رئیس مرکز ضمن خوشامد به اساتید و پژوهشگران ایرانی و ارائه گزارشی از فعالیت های مرکز تحت مدیریتش، از لزوم افزایش تلاش نخبگان و پژوهشگران بین المللی برای بسط اندیشه عملی صلح در جهان و به خصوص در منطقه خاورمیانه تاکید کرد.

دکتر راستین افزود تا پیش از فروپاشی عصر جنگ سرد، ما شاهد حاکم بودن نگاه ها و تحلیل های رئالیستی و بخش سخت قدرت در نظام بین الملل بودیم اما طی سه دهه اخیر جهان و نظام بین الملل و به تبع آن ژئوپلتیک هم دچار تغییرات شگرفی شده است. وی ضمن کلیدی خواندن نقش تاریخی تمدن ایرانی در بالندگی تمدن جهانی، افزود اندیشمندان و اساتید ایرانی بسیاری در اقصی نقاط جهان حضور دارند که با فکر و آثارشان بر غنی شدن اندیشه های همزیستی و رواداری کمک کرده اند و لازم است در زمان فعلی این همکاری ها گسترده تر و بین المللی تر شوند.

همچنین دکتر حشمدار نیز ضمن مهم خواندن روابط خاورمیانه و اروپا برای حل و فصل بسیاری از بحران های جاری در جهان و بخصوص در منطقه، بر افزایش تعاملات و همکاری های فکری و پژوهشی در زمینه اندیشه صلح در حوزه ها و ابعاد مختلف تاکید کرد و گفت مرکز گفتمان صلح برای همه اینک به عنوان مرکزی بین المللی در تلاش است تا حول مسائلی نظیر رواداری، صلح سازی و انتشار آثار و دیدگاه های مختلف به سهم خود بکوشد هم اندیشی و نزدیکی فکری اندیشمندان و فعالین عمدتاً دانشگاهی و یا عضو نهادهای مردم نهاد را افزایش و ارتقا دهد، چرا که اینک بیش از هر زمانی جهان و منطقه ما به صلح و هم اندیشی و فهم متقابل نیاز دارد.

لازم به ذکر است مرکز گفتمان صلح برای همه یک مرکز مردم نهاد (NGO) ایرانی است که طی چهار سال اخیر فعالیت های خود را در حوزه های انتشار فصلنامه تخصصی، انتشار کتاب، برگزاری سمینارها و کنفرانسهای بین المللی و منطقه ای و همکاری های عملیاتی در زمینه صلح سازی و کمک به آسیب دیدگان در زمینه های بلایای طبیعی و یا جنگ و ... آغاز کرده است.

بازنشر این مطلب با ذکر منبع «فراتاب» بلامانع است

 

نظرات
آخرین اخبار