برداشت ۲ میلیارد دلار از دارایی های ایران در آمریکا | فراتاب
کد خبر: 1112
تاریخ انتشار: 3 اردیبهشت 1395 - 19:45
دیوان عالی امریکا:
دیوان عالی امریکا حکم برداشت 2 میلیارد دلاری از محل دارایی‌های مصادره شده ایران را به بهانه پرداخت غرامت به قربانیان اقدامات تهران تایید کرده است.

به گزارش فراتاب ،دیوان عالی امریکا حکم برداشت 2 میلیارد دلاری از محل دارایی‌های مصادره شده ایران را به بهانه پرداخت غرامت به قربانیان اقدامات تهران تایید کرده است.

این حکم که روز چهارشنبه صادر شده است، پرداخت غرامت به قربانیان بمب گذاری سال 1983 در بیروت را شامل می‌شود.

به گزارش فارس، دادگاه فدرال امریکا در سال 2007 در حکمی خواستار پرداخت مبلغ 2.65 میلیارد دلار به خانواده‌های قربانیان انفجار سال 1983 بیروت شده بود. کنگره امریکا هم در سال 2012 ضمن تایید این موضوع، خواستار پرداخت غرامت به خانواده‌های قربانیان این حادثه شده بود.

این حکم در سال 2014 سرانجام به تایید نهایی رسید و قرار شد به بهانه پرداخت غرامت، نزدیک به 2 میلیارد دلار از محل دارایی‌های مصادره شده بانک مرکزی ایران که در حسابی دربانک نیویورک نگهداری می شود، برداشت شود.

در همین حال بانک مرکزی ایران با استناد به قرارداد سال 1955 میان تهران و واشنگتن که براساس آن امریکا از برداشت از این حساب منع شده بود، درخواست تجدید نظر در این حکم کرد.

اگرچه کنگره امریکا در سال 2012 قانونی با عنوان «کاهش تهدیدهای حقوق بشر ایران و سوریه» صادر کرده است که مجوز برداشت از حساب بانک مرکزی و پرداخت غرامت به خانواده‌های قربانیان این حمله را می‌دهد. 

بانک مرکزی ایران تاکید دارد که کنگره با تصویب این قانون، بر خلاف اصل تفکیک قوا عمل کرده و بر نتیجه پرونده‌ای که در قوه قضائیه امریکا در حال بررسی بوده، اثر گذاشته است.

دیوان علی امریکا در حکم روز چهارشنبه مدعی شده کنگره بر خلاف اصل تفکیک قوا در قانون اساسی این کشور عمل نکرده است. 

ایران هر گونه دخالت در انفجار سال 1983 در پایگاه نیروی دریایی امریکا در بیروت را که به مرگ 241 سرباز امریکایی منجر شد، رد کرده است. 

نظرات
آخرین اخبار