در ایران امنیت هر کدام از قومیت‌ها، امنیت سایر قومیت ها است | فراتاب
کد خبر: 10827
تاریخ انتشار: 25 مهر 1398 - 16:10
نماینده ی قصرشیرین:

فراتاب - گروه سیاسی: اتفاقات اخیر پیرامون تجاوز نظامی ارتش ترکیه یه خاک سوریه و آوارگی و کشتار مردم کرد این مناطق، در فضای مجازی و حتی در مواردی در صحن مجلس، سبب مباحثاتی گردیده بود که نمایندگان مجلس و بسیاری دیگر را به واکنش واداشت، به گونه ای که همگی بر اتحاد و نزدیکی ترک و کرد در ایران و اجتناب از ایجاد دوقطبی ترک و کرد تاکید کردند.

در همین زمینه، فرهاد تجری نماینده ی مردم قصرشیرین و سرپل ذهاب، با تاکید براینکه سالیان سال است که در ایران ترک ها و کُردها زندگی مسالمت آمیزی دارند، گفت: تقارن و تجانس فرهنگی بین کُردها و آذری های ایران بسیار بیشتر از ترک ها و کُردهای سوریه و ترکیه است، از این رو تهاجم ترکیه به شمال سوریه تاثیری بر اتحاد اقوام در ایران ندارد.

نماینده مردم قصرشیرین و سرپل ذهاب در مجلس دهم شورای اسلامی ادامه داد: امروز هر اقدام جنایت کارانه و ضد مردمی توسط هر گروه و قومیتی محکوم است، مردم ایران در قالب گروه ها و قومیت های مختلف کشور وفاق دارند، شاهد بودیم که اکثر نمایندگان آذری زبان مجلس بیانیه محکومیت اقدام نظامی اردوغان را امضا کردند که نشان از اشتراک نظر اقوام در این حوزه دارد.

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس تاکید کرد: حرکت ناصحیح اردوغان ربطی به قومیت و ترک ها ندارد، این اقدام از سر زیادی خواهی، خوی استعماگرانه و بلند پروازی سیاسی اردوغان است.

وی بیان داشت: در ایران همه اقوام زیر پرچم منافع ملی و جمهوری اسلامی هستند و افتخار ما در درجه اول به ایرانی بودن است در این دنیای پر التهاب آنچه ما را متعهد و منسجم کرده احساس غرور ایرانی بودن است.

تجری در ادامه، با بیان اینکه در درجه دوم قومیت ها برای مردم ایران مهم است، گفت: در کشور ما اختلافی بین قومیت ها وجود ندارد و بعید می دانم چنین مسائلی چون جنگ ترکیه علیه کُردنشین های سوری بر داخل و اتحاد اقوام ایران تاثیر بگذارد.

نماینده مردم قصرشیرین و سرپل ذهاب در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: اختلاف قومیتی در کشورهای دیگر بسیار زیاد است و چنین اقداماتی می تواند بر روابط اقوام آنها تاثیر بگذارد، اما در کشور ما همه اقوام زیر پرچم جمهوری اسلامی با منافع و اهداف مشترک متحد هستند و امنیت هر کدام از قومیت، امنیت سایر قومیت ها محسوب می شود.

 

نظرات
آخرین اخبار