وزیر اقتصاد و دارایی از 40 هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی خبر داد | فراتاب
کد خبر: 10708
تاریخ انتشار: 17 مهر 1398 - 14:40
وزیر امور اقتصادى و دارایى ضمن اشاره به ٤٠هزار میلیارد تومان فرار مالیاتى گفت: برای مودیان مالیاتی خوش حساب به زودی بخشنامه ای به منظور ایجاد مسیر سبز ارائه خدمات صادر خواهد شد.

فراتاب-گروه اقتصادی:فرهاد دژپسند امروز در حاشیه جلسه شوراى گفت و گوى بخش خصوصى با دولتدر جمع خبرنگاران با بیان اینکه تنها ۴۵ درصد رز حاصل صادراتی به اقتصادبازگشته است اظهار کرد: در ۱۸ماه گذشته صادرات غیرنفتیما حدود ۶۱میلیارد دلاربود که عدد خوبی است اما بازگشتی ارزطبق اخرین امار ۲۷میلیارد دلار یعنی حدود ۴۵درصد بوده است.

وى ادامه داد: می دانیم که تمام هم و غم صادرکننده های ریشه دار این است که ارزشان را برگردانند و باید با همکاری هن تلاش کنیم ارز بیشتری به چرخه اقتصادی برگردد؛ اگر نیمی از ۵۵درصد ارزی که برنگشته به کشور بازگردد بخش قابل توجهی از مشکلاتحل خواهد شد.

دژپسند درباره استرداد مالیات بر ارزش افزوده صادرکنندگان خاطرنشان کرد: در سنوات گذشته منابع حاصل از صادرات از مالیات بر ارزش افزودهمعاف بود در سال گذشته به دلیل وجود شرایط خاص و اینکه ارز به کشور بازگردد قانونگذار شرط گذاشت که باید از بازگشت ارز اطمینان حاصل شود و بعد ما معافیت صادراتی اعمال کنیم.

وى اضافه کرد: در ضوابط اجرایی این مسئله یکسری مشکلاتی وجود داشت که قرار شد سازمان امور مالیاتی و بانک مرکزیظرف دو هفته موصوع را بررسی و تسهیلات را اعمال کنند تا صادرکننده دستش باز باشد.

اصلاح نظام بانکی در بانک های دولتی آغاز شد

دژپسند همچنین درباره ارائه پیشنهادات وزارت امور اقتصادی و دارایی در حوزه اصلاح نظام بانکی گفت: یکی از تاکیدات مهم رئیس جمهور در آغاز بکار بنده به عنوان وزیر امور اقتصادی و داراییتهیه طرح اصلاح نظام بانکی بود که بر این اساس این طرح تنظیم شده و به رئیس جمهور تقدیم شده است.

وزیر اقتصاد تصریح کرد: اصلاح نظام بانکی در بانک های دولتی آغاز شده است، در جلسه پنجشنبه هفته گذشته با مدیران عامل بانک ها نیز همین موضوع مورد بررسی قرار گرفته تا بتوان گام های عملیاتی را برای اصلاح نظام بانکی برداشت.

دژپسند دیجیتالی کردن نظام بانکی را از جمله دیگر برنامه های اصلاح نظام بانکی دانست و بیان کرد: دیجیتالی کردن بانک ها علاوه بر اینکه می تواند ارائه خدمات بهتری را بدنبال داشته باشد در کاهش هزینهنظام بانکی نیز کاملا موثر است.

وزیر اقتصاد خبر داد: به منظور بهبود فضای کسب و کارو سهولت کارهای فعالان اقتصادی آن دسته از مودیانی که دارای کارنامه منطقی و قابل قبولی در پرداخت مالیاتهای خود دارند مشمول مسیر سبز مالیاتی قرار می گیرند.

وى افزود: این مودیان نباید به هیچ عنوان در سازمان امور مالیاتی معطل شوند و به همین منظور دستورالعملی را تنظیم کرده ایم که سازمان امور مالیاتی این مودیان را در مسیر سبز مالیاتی قرار دهد.

دژپسند گفت: دستورالعمل این مسیر سبز مالیاتی در دست تنظیم است و در آینده ای نزدیک ملاک عمل قرار خواهد گرفت به نحوی که مودیان خوش حساب که دارای کارنامه مشخص در پرداخت مالیات های خود هستند بتوانند برای رسیدگی و دریافت گواهینامه های مورد نیاز خود با حداقل زمان و کمترین مشکل مواجه شوند.

 

نظرات
آخرین اخبار