نقش هوش مصنوعی در تولید 100 هزار تصویر از کسانی که وجود خارجی ندارند! | فراتاب
کد خبر: 10408
تاریخ انتشار: 31 شهریور 1398 - 13:00
فناوری
۱۰۰ هزار تصویر تولید شده به کمک هوش مصنوعی از افرادی که وجود خارجی ندارند

فراتاب - گروه علمی: کمپانی Icons8 به کمک هوش مصنوعی، ۱۰۰ هزار عکس صورت را تولید کرده تا طراحان و تولید کنندگان محتوا به رایگان از آن‌ها در پروژه‌های خود استفاده کنند. برخلاف ایران، در کشور‌های دیگر باید برای استفاده از عکس شخص خاصی، به او یا مالک معنوی آن مبلغی را پرداخت کنید. شرکت‌های بزرگ، چندان با این مسئله مشکلی ندارند، زیرا بودجه کافی برای چنین هزینه‌هایی را در نظر گرفته‌اند. در مقابل، این تولید‌کنندگان مستقل هستند که نمی‌توانند از پس این هزینه‌ها بر‌آیند و در صورت استفاده غیر مجاز، پایشان به دعاوی حقوقی و دادگاه باز می‌شود. 

هوش مصنوعی به کمک این طیف از تولیدکنندگان محتوا آمده و به آن‌ها اجازه استفاده از ۱۰۰ هزار عکس را می‌دهد تا بدون نگرانی پروژه‌های خود را به پیش ببرند. به گفته این کمپانی، تولیدکنندگان محتوا می‌توانند از این عکس‌ها در ارائه‌ها، برنامه‌های موبایل، وبسایت‌ها و هر جای دیگری که نیاز داشتند استفاده کنند و هزینه‌ای نیز پرداخت نکنند. ایوان بران (Ivan Braun) خالق شرکت Icons8 می‌گوید برای آموزش این هوش مصنوعی، از عکس‌های موجود در اینترنت استفاده نکرده و خود تیم توسعه دهنده با استفاده از ۲۹ هزار عکسی که از ۶۹ مدل گرفته‌اند این هوش مصنوعی را آموزش داده‌اند. به گفته وی، این فرایند ۳ سال طول کشیده و بیش از هزاران ساعت وقف این پروژه شده است. 

البته به گفته ایوان بران، این هوش مصنوعی همچنان با مشکلاتی دست و پنجه نرم می‌کند و تمام عکس‌های تولید شده آن بی اشکال نبوده است. برای مثال این هوش مصنوعی، زخمی را روی پیشانی مردی قرار داده که به نظر آقای بران، بی دلیل بوده است. یا در مورد دیگر، انگشت‌های تولید شده برای یک خانم، داخل هم فرو رفته و بد شکل نمایش داده شده است.

انتظار می‌رود تا این مشکلات به زودی حل شوند و تولیدکنندگان محتوا بتوانند از هوش مصنوعی به عنوان ابزاری برای مقاومت علیه پرداخت هزیه‌های گزاف کپی رایت استفاده کنند. البته نکته نگران کننده می‌تواند سوءاستفاده از این تصاویر برای کار‌های شرورانه باشد که باید راه حلی برای آن در نظر گرفته شود.

نظرات
آخرین اخبار