صعود دو شطرنج‌باز کشورمان به مرحله‌ی دوم رقابت‌های جام جهانی | فراتاب
کد خبر: 10214
تاریخ انتشار: 21 شهریور 1398 - 20:40
ثبت بهترین نتایج تاریخ شطرنج ایران
با صعود علیرضا فیروزجا و پرهام مقصودلو به دور دوم مسابقات جام جهانى، بهترین نتیجه‌ی شطرنج ایران در تاریخ این رقابت‌ها به ثبت رسید.

فراتاب - گروه ورزش: به نقل از روابط عمومى فدراسیون شطرنج، با برگزارى دور نخست مسابقات جام جهانى شطرنج و صعود همزمان علیرضا فیروزجا و پرهام مقصودلو به دور دوم، بهترین نتیجه تاریخ شطرنج ایران در این رقابت‌ها به ثبت رسید. براى اولین بار در تاریخ مسابقات جام جهانى است که دو نماینده ایران همزمان موفق به حضور در مرحله دوم مى شوند. پیش از این تنها احسان قائم مقامى توانسته بود در سال‌هاى ۲۰۰۴ و ۲۰۰۷ با برترى برابر حریفانش در دوم جام جهانى حضور یابد. سال ۲۰۰۴ در مسابقاتى که به میزبانی لیبی برگزار شد، قائم مقامى با غلبه بر رافائل واگانیان قهرمان اروپا به دور دوم صعود کرد. سال ۲۰۰۷ در خانتى مانسیسک هم زویاد ایزاریا گرجستانى برابر قائم مقامى حاضر نشد تا نماینده ایران راهى دور دوم شود.

ثبت این نتیجه تاریخى در شرایطى است که در صورت پیروزى امروز محمدامین طباطبایى و احسان قائم مقامى در دیدارهاى تکمیلى، تعداد نمایندگان ایران در دور دوم جام جهانى به عدد ۴ مى رسد. قائم مقامى با ۶ بار حضور در جام جهانى، رکوردار حضور در این مسابقات معتبر است.

رقابت‌هاى جام جهانى شطرنج از سال ۲۰۰۰ آغاز شده و دهمین دوره آن هم اکنون در خانتى مانسیسک روسیه برگزار مى شود.

نظرات
آخرین اخبار